Historicky první česká medaile z ME MTB mládeže pro tým ČS Specialized Junior MTB !

V minulém týdnu se v rakouském Grazu konalo Mistrovství Evropy MTB mládeže (starší žáci a kadeti).
Poprvé i za účasti oficiálních reprezentačních družstev ČR. V každé kategorii nás reprezentovali výběry A a B, z celkových 63 družstev v kategorii kadetů a 51 v kategorii žáků. V reprezentačních družstvech jsme měli 3 zástupce – v družstvu kadetů Czech republic A – Terezu Sáskovou a Samuela Jirouše a v žákovském Áčku Oskara Marka. V soutěži žáků jsme měli „nasazen“ ještě samostatný tým ČS Specialized Junior a v mezinárodním česko-holandském týmu MBC Bar End/ČS Specialized ještě kadetku Terezu Řezníkovou.

Celé ME MTB mládeže je koncipováno jako týmová soutěž, aby se v individuálním sportu trochu mezi mladými posílil týmový duch, a nejde jen o závod cross country jak jsme zvyklý ve vyšších věkových kategoriích, ale závodí se celý týden a to od týmového sprintu, přes týmovou štafetu, kombinovaný závod techniky a XCO, minimaraton (XC XL) a cross country (XCO).
Takže týden opravdu těžký, který prověří veškeré síly a dovednosti mladých bikerů, navíc letos „okořeněn“ tropickým počasím.

Celý týden bojovali naši mladí skvěle a do každé disciplíny šli naplno.  Největší problém byl pro většinu z nich závod v technické kombinaci, kde se nejprve zdolává 8 technických sekcí, ve kterých se sbírají trestné body za chyby a každý trestný bod má poté hodnotu 15 (žáci) nebo 20 (kadeti) vteřin a odpoledne startují všichni na zkrácené trati XCO gundersenovou metodou – první startují ti nejlepší z techniky a postupně ve vlnách ostatní s odstupem podle toho jakou nasbírali ztrátu v technice.

Týden opravdu rozmanitý, ale tvrdý a v konkurenci téměř celé Evropy… Nakonec, ale dopadl pro české barvy historicky nejúspěšněji  – a to první mládežnickou medailí –  Tereza Sásková vybojovala v kategorii kadetek celkové 3.místo a bronzovou medaili a k tomu přidala ještě dvě třetí místa ze závodů cross country a minimaratonu! Samuel Jirouš vyrovnanými výkony vybojoval konečné 5.místo v kadetech, a u obou kadetů je úspěch o to cennější, že se jedná o „prvoročáky“ a budou mít tedy možnost ještě příští rok závodit na ME v této kategorii… Oskar Marek v kategorii žáků vybojoval celkové 17. místo, Jan Sáska 59. a Tereza Řezníková 36. místo.

V hodnocení týmů nejlepší český výsledek zaznamenal tým kadetů Czech Republic A (Sásková, Jirouš), který skončil na 4 místě, žákovský repre tým A (Marek) skončil 5. a 34. byl žákovský tým ČS Specialized Junior.
Připomeňme, že dosud největším českým úspěchem z ME mládeže bylo 4.místo Barbory Průdkové z roku 2011 a 6.místa Matěje Průdka a týmu Bike 2000 v témže roce!

Celý týden byl určitě pro všechny přínosem minimálně v tom, že nasbírali zkušenosti a poznali soupeře a náročné evropské tratě. Jednoznačně se ukázalo, že český rybník je dnes i v těchto kategoriích málo a je nutné pokud chceme do budoucna mít světové borce jezdit za hranice za konkurencí a zejména se učit jezdit na „dnešních“  XCO tratích mezi které ta v Grazu rozhodně patří, protože ať si říká kdo chce co chce většina tratí českého poháru je svou náročností dnes již absolutně mimo srovnání s Evropou a to právě zejména v kategoriích mládeže.